Македонија

4 Починати, а регистрирани се 166 нови случаи на ковид-19

Во последните 24 часа се направени 1419 тестирања, а регистрирани се 166 нови случаи на ковид-19

Македонија

Заболени
11,554
+155
Мртви
519
+2
Излечени
7,607
Активни
3,428
Last updated: 08/08/2020 - 01:26 (+02:00)

Во последните 24 часа се направени 1419 тестирања, а регистрирани се 166 нови случаи на ковид-19 во:

Фотографија на Венко Филипче.

-Скопје 47
-Куманово 17
-Дебар 1
-Штип 23
-Тетово 12
-Струга 7
-Битола 1
-Охрид 3
-Кавадарци 9
-Гостивар 15
-Гевгелија 1
-Струмица 1
-Демир Хисар 1
-Македонски Брод 10
-Виница 2
-Свети Николе 2
-Кичево 12
-Неготино 2
Починати се 4 лица, пациент од Скопје, пациент од Кичево, пациент од Штип и пациент од Битола. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 185 оздравени пациенти од:

-Скопје 98
-Куманово 17
-Штип 25
-Битола 8
-Гостивар 15
-Радовиш 2
-Пробиштип 1
-Свети Николе 12
-Кичево 3
-Ресен 4 Досега во земјата се направени вкупно 105357 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 11054, бројката на оздравени пациенти е 6882, на починати е 497, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3675.

loading...
Види повеќе

Поврзани вести

Back to top button
Close
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker