Македонија

Ова го немало ни во турско, власта не дозволува да продефилира коњаницата на Мечкин камен

За прв пат во историјата најголемиот македонско празник, Илинден ќе помине без присуство на традиционалната илинденска коњаница

Македонија

Заболени
11,554
+155
Мртви
519
+2
Излечени
7,607
Активни
3,428
Last updated: 08/08/2020 - 01:56 (+02:00)

За прв пат во историјата најголемиот македонско празник, Илинден ќе помине без присуство на традиционалната илинденска коњаница. Од извори од лице место дознаваме дека на коњаницата не и се дозволува да продефилира на Мечкин камен и да го одбележи настанот иако овие момци и девојки поминаа повеќе од 160 километри изминативе денови на коњ, а еден од нив поради повредата која ја заработи неговата кобила, маршот го заврши пеш.

Во моментов полицијата ја чува коњаницата и не дозволува да излезе од шумата со образложение дека чекаат да заврши протоколот. Дури шест пати од страна на полицијата биле запрени членовите на коњаницата да го завршат маршот како што тоа се случувало изминативе години. Очигледно власта влага во отворен конфликт со сето она што е патриотско и традиција во Македонија, а конечната цел е да се избрише се што е македонско и што му значи на овој народ.

loading...
Види повеќе

Поврзани вести

Back to top button
Close
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker