Занимливости

Туристичките ваучери кои ги делеше државата се продаваат на интернет за половина цена

Туристичките ваучери кои ги делеше државата се продаваат на интернет за половина цена.

Македонија

Заболени
11,554
+155
Мртви
519
+2
Излечени
7,607
Активни
3,428
Last updated: 08/08/2020 - 01:11 (+02:00)

Граѓани ги продаваат 6000 денари вредните ваучери за туризам, кои можат да се искористат за одмор во некои од туристичките дестинации во земјава. Во сторијата на ТВ Алсат се открива дека на специјализираните интернет-страници за продажба се нудат и овие ваучери за цени од по 3000 и 4000 денари, а има и такви кои продаваат и по два ваучери.

Туристичките ваучери кои ги делеше државата се продаваат на интернет за половина цена

Има некои такви барања. Секогаш имало за било кој тип на донации и ваучери или помош, некој да си искешира на некој начин, отколку да ја употреби за таа намена за тоа што е даден тој ваучер. Не сум слушнал некој да има некаде направено такво нешто, бидејќи самите хотелиери не се заинтересирани за такви зделки. Тоа се многу мали зделки, за кои не вреди да се размислува, вели за Алсат, претседателот на ХОТАМ, Крсте Блажески.

Дел од граѓаните ги нуделе на продажба и картичките „купувам домашно“ со цел да добијат пари во кеш.

loading...
Види повеќе

Поврзани вести

Back to top button
Close
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker